An unlucky pirate of mass 85.0 kg sits in a small boat of mass 110.0 kg, as show
ID: 1904665 • Letter: A
Question
An unlucky pirate of mass 85.0 kg sits in a small boat of mass 110.0 kg, as shown in the picture. The pirate sits at the end of the boat further from the dock, while a pile of fifty cannonballs, each with mass 4.00 kg, is at the end of the boat nearer the dock. If the pirate moves to the location of the pile of cannonballs, how many cannonballs would he have to toss to his initial position to move the boat at least 1.00 meter closer to the dock?
please explain the principles involved? how are movement and center of motion related?
Explanation / Answer
Center of mass will not change even if the pirate moves so initial center of mass is at 50*4*3-85*3/(200+110+85) from center of boat =.87m left of center shown to move the center of mass 1 m mass of cannon balls to toss be m 1.87=m*4-85*2+110*1/m+85+110 1.87m+195=4m-70 2.13m=265 m=124.41 so no. of cannon balls= 31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.