The string shown in the figure is driven at a frequency of 5.00 Hz. The amplitud
ID: 1904769 • Letter: T
Question
The string shown in the figure is driven at a frequency of 5.00 Hz. The amplitude of the motion is A = 14.0 cm, and the wave speed is v = 18.0 m/s. Furthermore, the wave is such that y = 0 at x = 0 and t = 0. Determine the angular frequency for this wave, rad/s Determine the wave number for this wave, rad/m Write an expression for the wave function. (Use the following as necessary: t, x. Let x be in meters and t be in seconds.) y = sin( ) Calculate the maximum transverse speed, m/s Calculate the maximum transverse acceleration of an element of the string.Explanation / Answer
a) w = 2 pi f = 2* pi* 5 = 31.4
b) w/k = v
k = w/v = 31.4/18=1.74
c) y = A sin kx - wt
y = .14 sin ( 1.74 x - 31.4 t)
d) max tranvserse speed is max of dy/dt
= A w = .14*31.4=4.396
e) max acceleration is max of d^2y/dt^@
= A w^2 = .14*31.4^2 = 138.03
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.