The capacitors in the figure are initially uncharged. The capacitances are C1 =
ID: 1905031 • Letter: T
Question
The capacitors in the figure are initially uncharged. The capacitances are C1 = 3.1 ?F, C2 = 9.5 ?F, and C3 = 14 ?F, and the battery's potential difference is V = 14 V. When switch S is closed, how many electrons travel through (a) point a, (b) point b, (c) point c, and (d) point d? (e) In the figure, do the electrons travel up or down through point b? 1 = up, 2 = down. Give the number of the correct answer. (f) In the figure, do the electrons travel up or down through point c? 1 = up, 2 = down. Give the number of the correct answer.
In the figure a potential difference V = 91 V is applied across a capacitor arrangement with capacitances C1 = 12.7 ?F, C2 = 7.05 ?F, and C3 = 5.22 ?F. What are (a) charge q3 in microcoulombs, (b) potential difference V3, and (c) stored energy U3 for capacitor 3 in joules, (d) q1, (e) V1, and (f) U1 for capacitor 1, and (g) q2, (h) V2, and (i) U2 for capacitor 2?
The capacitors in the figure are initially uncharged. The capacitances are C1 = 3.1 ?F, C2 = 9.5 ?F, and C3 = 14 ?F, and the battery's potential difference is V = 14 V. When switch S is closed, how many electrons travel through (a) point a, (b) point b, (c) point c, and (d) point d? (e) In the figure, do the electrons travel up or down through point b? 1 = up, 2 = down. Give the number of the correct answer. (f) In the figure, do the electrons travel up or down through point c? 1 = up, 2 = down. Give the number of the correct answer. In the figure a potential difference V = 91 V is applied across a capacitor arrangement with capacitances C1 = 12.7 ?F, C2 = 7.05 ?F, and C3 = 5.22 ?F. What are (a) charge q3 in microcoulombs, (b) potential difference V3, and (c) stored energy U3 for capacitor 3 in joules, (d) q1, (e) V1, and (f) U1 for capacitor 1, and (g) q2, (h) V2, and (i) U2 for capacitor 2?Explanation / Answer
for first part there was no figure so i cant do it
2)a)q3 =C3V =5.22*10-6*91 =475.02C
b)V3 =Vapplied =91V
C)U3 =(1/2)C3V32 =0.5*475.02*10-6*912 =1.967J
d)C12 =12.7*7.05/(12.7+7.05) =4.53F
q1 =q12=C12V =4.53*10-6*91 =412.2C
e)V1 =q1/C1 =412.2*10-6/12.7*10-6 =32.46V
f)U1 =(1/2)C1V12 =(1/2)*12.7*10-6*32.462 =6.69*10-3J
g)q2=q12 =412.2C
h)V2=V-V1 =91-32.46 =58.54V
i)U2=(1/2)C2V22 =(1/2)*7.05*10-6*58.542
=0.012J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.