A wheel of radius 0.360 m starts from rest and accelerates uniformly to an angul
ID: 1905321 • Letter: A
Question
A wheel of radius 0.360 m starts from rest and accelerates uniformly to an angular speed of 18.0 rad/s in 6.00 s. 1) Calculate the final linear speed of a point on the rim of the wheel. In other words, relate the velocity v to the angular velocity ? 2)Calculate the angular acceleration of the wheel. 3)Calculate the linear (tangential) acceleration of a point on the rim of the wheel. In other words, relate the acceleration a to the angular acceleration ? 4)Calculate the angular displacement of the wheel. NOTE: The angular displacement is ?? in radians. You must specify "rad" as the unit.Explanation / Answer
1)
v = R = 0.360 * 18 = 6.48 m/s
2)
= /t = 18/6 = 3 rad/s2
3)
a = R = R (/t) = 0.360 * 18/6 = 1.08 m/s2
4)
= (^2)/2 = 18*18/2/1.08 = 150 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.