Consider 2 masses (M=13 kg) connected by a string as shown below. The pulley is
ID: 1905874 • Letter: C
Question
Consider 2 masses (M=13 kg) connected by a string as shown below. The pulley is a uniform disk of radius R=0.05 m (moment of inertia 1/2mR2) and mass m=1 kg. The coefficient of kinetic friction between the horizontal surface and the larger mass is uk=0.2. a)Find the magnitude of frictional force acting on the larger mass b) Find the linear acceleration of the blocks. c) Find tension of the string acting on both weights. d)Calculate angular acceleration of the pulley in rad/s2 e)Calculate the time it will take block M to move 1 m when released from restExplanation / Answer
please repost question with figure
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.