Compute the torsional shear stress that would be produced in a solid circular sh
ID: 1907196 • Letter: C
Question
Compute the torsional shear stress that would be produced in a solid circular shaft having a diameter of 20 mm when subjected to a torque of 280 N m. A hollow shaft has an outside diameter of 35 mm and an inside diameter of 25 mm. Compute the torsional shear stress in the shaft when it is subjected to a torque of 560 N m. Compute the torsional shear stress in a shaft having a diameter of 1.25 in when carrying a torque of 1550 lb in. A steel tube is used as a shaft carrying 5500 lb in of torque. The outside diameter is 1.75 in, and the wall thickness is 1 / 8 in. Compute the torsional shear stress at the out.Explanation / Answer
Shear stress = Tr/J where T is torque, r is radius
J = /2*r^4 for solid circular shaft
J = 3.14/2*(20/2)^4 = 15700 mm^4 = 15700*10^-12 m^4
Shear stress = 280*[(20/2)*10^-3]/(15700*10^-12) = 178.34 MPa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.