a. Calculate the applied force required to move the bar to the left at a constan
ID: 1908032 • Letter: A
Question
a. Calculate the applied force required to move the bar to the left at a constant speed of 6 m/s. assume the bar and rails have negligible resistance and friction. Neglect the mass of the bar. Answer in units of N.
b. At what rate is energy dissipated in the resistor? Answer in unts of W.
In the arrangement shown in the figure, the restore is 7 Omega and a 9 T magnetic field is directed out of the paper. The separation between the rails is 6 m. An applied force moves the bar to the left at a constant speed of 6 m/s.Explanation / Answer
(A)
iNDUCED EMF = -d/dt = -B dA/dt
dA/dt = 6 x 6 = 36
so Enduced EMF = 9 x 36 = 324 V
SO, current flowing through the loop = 324/ 7 = 46.2 A
Force acting on the loop = BIL = 9 x 46.2 x 6 = 2500 N
(B)
Power dissipated = I2 R
= 46.2 2 x 7
= 14.941 KW
Therefore, power dissipation = 14.941 KW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.