A hollow, plastic sphere is held below the surface of a freshwater lake by a cor
ID: 1908355 • Letter: A
Question
A hollow, plastic sphere is held below the surface of a freshwater lake by a cord anchored to the bottom of the lake. The sphere has a volume of 0.650m^3 and the tension in the cord is 670Newtons. Part A Calculate the buoyant force exerted by the water on the sphere.(In Newtons) Part B What is the mass of the sphere?(In kilograms) Part C The cord breaks and the sphere rises to the surface. When the sphere comes to rest, what fraction of its volume will be submerged?(%) Will give the first and best rating to the most detailed answer. Please use formulas before and after and show ALL WORK. Thank you.Explanation / Answer
A) Density of water = 1000 kg/m3
Buoyant force = density of water*volume*sphere*g = 1000*0.65*9.81 = 6376.5 N
B) T + W = 6376.5
670 + W = 6376.5
W = 5706.5 N
m = W/g = 5706.5/9.81 = 581.7 kg
C) Let fraction of volume submerged be x.
Buoyant force B' = density of water*volume submerged*g = 1000*(0.65*x)*9.81 = 6376.5*x
Putting B' = W we get
6376.5*x = 5706.5
So, x = 0.8949 = 89.49 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.