The system consists of a thin blue disk with negligible mass and a radius r = 0.
ID: 1909091 • Letter: T
Question
The system consists of a thin blue disk with negligible mass and a radius r = 0.92 cm attached to the gray disk with a radius R = 12.0 cm. The mass of the gray disk is M = 540 g.The two-disk system can only rotate about its center axis on a low-friction axle.
A small mass m = 82 g is attached to the system by wrapping a long string around the thin blue disk (think of a yo-yo). When the mass is allowed to fall, the mass pulls string off of the thin disk by rotating the system in a clockwise direction.
(a). What is the moment of inertia for this system?
I = kg
Explanation / Answer
a)
MOI = 1/2*MR^2 = 1/2*0.54*0.12^2 = 0.003888 kg-m^2
b)
Lrot = I = 0.003888*0.57 = 0.00221616 kg-m^2/s
Hence, <0, 0, 0.00221616>
c)
Torque = mg*r = 0.082*9.81*0.0092 = 0.0074 Nm
So, <0, 0, 0.0074>
d)
T = I
= T/I = 0.0074/0.003888 = 1.9 rad/s^2
= (2 - 1)/(t2 - t1)
1.9 = (2 - 0.57)/(1.3 - 0.3)
2 = 2.47 rad/s
Lrot = I = 0.003888*2.47 = 0.009617 kg-m^2/s
So, <0, 0, 0.009617>
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.