Suppose that in the figure below, script l = 0.61 m, L = 1.8 m, M = 0.8 kg, and
ID: 1909584 • Letter: S
Question
Suppose that in the figure below, script l = 0.61 m, L = 1.8 m, M = 0.8 kg, and m = 0.4 kg. The string breaks when the system's angular speed approaches the critical angular speed ?i, at which time the tension in the string is 108 N. The masses then move radially outward until they undergo perfectly inelastic collisions with the ends of the cylinder. Assume that the inside walls of the cylinder are frictionless. (For clarification, M = 2 multiplied by m and the moment of inertia of the hollow cylinder is ML2/10. Consider the sliding masses to be point masses.) Determine the critical angular speed and the angular speed of the system after the inelastic collisions. ?i = rad/s ?f = rad/s Find the total kinetic energy of the system at the critical angular speed, and again after the inelastic collisions. Ki = J Kf = JExplanation / Answer
using the equation F = 2*m*r*omega^2
where r = 1/2i.
The 2 is there because there are two masses.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.