A large pendulum with a 200 lb gold-plated bob 12 inches in diameter is on displ
ID: 1909901 • Letter: A
Question
A large pendulum with a 200 lb gold-plated bob 12 inches in diameter is on display in the lobby of the United Nations building. It is used to show the rotation of the Earth -- for this reason it is referred to as a Foucault pendulum. If the pendulum is 11.4 m in length, what is the least amount of time it takes for the bob to swing from a position of maximum displacement to the equilibrium position of the pendulum? (Assume that the acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 at the UN building.) _____sExplanation / Answer
T= 2pv(L/g) = 2pv(11.4/9.81) = 6.77 sec (full period) T(max to center) = T/4 = 1.693 sec Note that the mass of the bob is not used
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.