A garden hose is held above ground so that the stream of water from it starts ho
ID: 1910033 • Letter: A
Question
A garden hose is held above ground so that the stream of water from it starts horizontally. The cross sectional area of the hose end is 2 cm^2 and the stream of water hits around 3 m away. a) If the end of the hose is 1.4m above the ground determine the velocity at which the water stream leaves the end of the hose. b) The cross sectional area of the end of the hose is now reduced to 1 cm^2 by placing a thumb over it. Assuming that the rate of flow is not affected determine how far the stream of water will hit the groundExplanation / Answer
a)time of flight=sqrt(2h/g)=0.5345s
d=vx*t
vx=d/t=5.61m/s
b)By equation of continuity,
v1A1=v2A2
v2=2v1=11.225m/s
d=vx*t=11.225*0.5345=6m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.