An \"asymmetrical object\" is created using a ruler whose length is 27.5 cm and
ID: 1911271 • Letter: A
Question
An "asymmetrical object" is created using a ruler whose length is 27.5 cm and whose mass is 44.0 g, plus a brass weight of mass 40 g that is taped to the ruler at xM = 24.8 cm. The center of mass of the ruler is at its geometrical center. Calculate the location of the center of mass XCM for this asymmetrical object. XCM = Part 2 - Use the asymmetrical object to weigh an unknown Next, a "test mass" is placed on the ruler at the point xT = 9 cm, and the assembly is positioned on a fulcrum so that it balances at xF = 16.1 cm. (Again, the figure is not accurate to scale.) Given this information, find the mass mT of the "test mass". mT =Explanation / Answer
(a) x cm = (1/total mass) ( m1 x1 + m2 x2) =
= (1 / 44 + 40) (44 * 13.75 + 40 * 24.8) =
= 19.01 cm
(b) now you are given that the cm is at x = 16.1 So use the same idea
x cm = (1/total mass) ( m1 x1 + m2 x2 + m3 x3)
16.1 = (1 / 44 + 40 + m) ( 44*13.75 + 40*24.8 + m*9)
simplify
16.1 * (84 + m) = 1597 + 9m
7.1 m = 244.6
m = 34.45 grams is the unknown mass
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.