Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Each of the following objects has a radius of 0.187 m and a mass of 2.15 kg, and

ID: 1911300 • Letter: E

Question

Each of the following objects has a radius of 0.187 m and a mass of 2.15 kg, and each rotates about an axis through its center (as in the table below) with an angular speed of 35.6 rad/s. Find the magnitude of the angular momentum of each object.

(a) a hoop kg ? m2/s (b) a solid cylinder kg ? m2/s (c) a solid sphere kg ? m2/s (d) a hollow spherical shell kg ? m2/s

Each of the following objects has a radius of 0.187 m and a mass of 2.15 kg, and each rotates about an axis through its center (as in the table below) with an angular speed of 35.6 rad/s. Find the magnitude of the angular momentum of each object. Moments of Inertia for various Rigid Objects of Uniform Composition (a) a hoop kg ? m2/s (b) a solid cylinder kg ? m2/s (c) a solid sphere kg ? m2/s (d) a hollow spherical shell kg ? m2/s

Explanation / Answer

a) hoop L = I w = M R^2 w = 2.15*0.187^2*35.6=2.677 b)solid cylinder L = 1/2 M R^2 w = 1.338 c)solid sphere L = 2/5 M R^2 w = 1.0706 d) hollow sphere L = 2/3 M R^2 w = 1.784

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote