Three forces act on the wheel shown below, giving it a constant angular accelera
ID: 1911512 • Letter: T
Question
Three forces act on the wheel shown below, giving it a constant angular acceleration. Model the wheel as two uniform cylinders stuck together. The larger cylinder has a mass of 10 kg with a radius b = 35.0 cm and the smaller one has a mass of 5 kg with radius a = 20.0 cm. Take the rotation to be about the axle through O. If the wheel is initially at rest, determine the angular velocity of the wheel after 5 seconds. Give your answer in radians per second with a positive sign if the angular velocity is pointing out of the page and negative sign if it is into the page.
Explanation / Answer
I=I1+I2=m1r1^2/2+m2r2^2/2=.7125
total torque
10*.35+9sin(60)*.35-12cos(30)*.2=I
=5.823 rad/s^2
=0+t=-29.119rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.