A 2.50 mass is pushed against a horizontal spring. Measurements indicate that it
ID: 1912111 • Letter: A
Question
A 2.50 mass is pushed against a horizontal spring. Measurements indicate that it takes 62.5 Newtons of force to compress the spring 2.5 cm. The spring is attached to a tabletop; the mass is not attached to the spring in any way. When the spring has been compressed enough to store 12.5J of potential energy in it, the mass is suddenly released from rest. (a).What is the force constant, k, of the spring in Newtons per meter? (b).How much is the spring compressed when it stores 12.5 Joules of energy? (c).What is the greatest speed that the mass reaches?Explanation / Answer
a) F =Kx.......K = 62.5/0.025 = 2500 N/m...answer..........b) now x, when it is compressed : 12.5 = 0.5kx^2...x = (12.5/1250)^0.5 = 0.1 m = 10 cm............answer...............c) 0.5*2500*0.1^2 = 0.5*2.5*v^2........solve v...answer........
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.