A solid disk of mass m1 = 9.5 kg and radius R = 0.2 m is rotating with a constan
ID: 1912613 • Letter: A
Question
A solid disk of mass m1 = 9.5 kg and radius R = 0.2 m is rotating with a constant angular velocity of ? = 31.0 rad/s. A thin rectangular rod with mass m2 = 3.4 kg and length L = 2R = 0.4 m begins at rest above the disk and is dropped on the disk where it begins to spin with the disk. 1) What is the initial angular momentum of the rod and disk system? 2) What is the initial rotational energy of the rod and disk system? 3) What is the final angular velocity of the disk? 4) What is the final angular momentum of the rod and disk system? 5) What is the final rotational energy of the rod and disk system?Explanation / Answer
Try using Conservation of Angular Momentum instead of C. of energy--we don't know what energy might have been lost during the collision to heat, compression, friction, etc.: (1) Li = Lf You have Li from (1), and you also have Idisk and Irod, so you can find ?f. (2) Lf = (Idisk + Irod) * ?f (3) Idisk = 0.5 * Mdisk * R^2 = 0.5 * 9.9 * 0.2^2 = 0.198 (4) Irod = Mrod * L^2 / 12 = 3.1 * 0.4^2 / 12 = 0.041 Substituting into (2): (5) Lf = (Idisk + Irod) * ?f = (0.198 + 0.041) * ?f Substituting into (1): (6) Li = Lf = (0.198 + 0.041) * ?f => (7) ?f = Li / 0.239 = 6.93 / 0.239 = 29.0 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.