What is the final rotational energy of the fan? J i have al the other answers, c
ID: 1913013 • Letter: W
Question
What is the final rotational energy of the fan? J
i have al the other answers, can u please show the work for #6? thanks!
A ceiling fan consists of a small cylindrical disk with 5 thin rods coming from the center. The disk has mass md = 3.4 kg and radius R = 0.22 m. The rods each have mass mr = 1.3 kg and length L = 0.83 m.
1) the moment of inertia of each rod about the axis of rotation?
.298 kg-m2
2) the moment of inertia of the disk about the axis of rotation
.082kg-m2
3) the moment of inertia of the whole ceiling fan
1.572kg-m2
4) When the fan is turned on, it takes t = 3.8 s and a total of 12.0 revolutions to accelerate up to its full speed. the magnitude of the angular acceleration
10.44 rad/s2
5) the final angular speed of the fan
38.628 rad/s
********6) What is the final rotational energy of the fan? J ******
Explanation / Answer
final rotational energy is given by,
1/2 I ^2
I= moment of inertia
= final angular velocity .
= o + t
= ang accn
t= time = 3.8 sec.
= 38.682.
KE = 0.5 X 1.572 X 38.68 X 38.68 = 1175.96 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.