Suppose you have a spring-loaded projectile launcher. Aim it straight upwards, c
ID: 1913914 • Letter: S
Question
Suppose you have a spring-loaded projectile launcher. Aim it straight upwards, compress the spring 1 cm, then launch a projectile from rest. that it rises 20 cm above the end of the spring. If you repeat this experiment, but instead compress the spring by 2 cm, should you expect the projectile to rise more than, less than, or exactly 40 cm above the end of the spring? Can you explain this conclusion in terms of energy? I am having trouble. My answer was: The launcher will launch the object more than 40 cm because the height is squared not doubled. but I found out that this was wrong. Any help would be great!Explanation / Answer
we have,
1/2 kx2 = mgh
ie h = kx2 / 2mg
for x = 1 cm --- h = 20 cm
So, for x = 2cm --- h = 80 cm
Therfore, the answer is greater than 40 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.