The X-24 hover craft (prototyped for a manned mission to an asteroid) is 12.0 m
ID: 1914014 • Letter: T
Question
The X-24 hover craft (prototyped for a manned mission to an asteroid) is 12.0 m long, 2.0 m wide and 1.0 m tall. It rests comfortably on the surface of Lake Mahaque whose waters resemble that of seawater. The pilot of the hovercraft then rises 0.25 meters above the water, and maintains that height for awhile. While maintaining this height, another hovercraft, equal in dimension and mass, runs into it at 150.0 m/s (fast little bugger). During this collision, all the kinetic energy was transferred from the second hovercraft to the X-24. How much work did it take to lift the X-24 initially at the lake's surface to 0.25 meters? What kind of collision occurred? What was the work done needed to get the X-24 moving horizontally? How high does the X-24 travel if it launches off a ramp in the lake that is inclined at 15.3Explanation / Answer
suppose mass is m then , work required to lift it to 0.25 m height = mgh = 0.5 X 9.8 Xm the collision was a elestic collision as all the kinetic energy was transferred. work required to get the hover craft horizontally = 1/2 mv^2 = 0.5 X m X 150 X 150 height reached = u^2 sin^2 15.3 / 2g + 1.25 m = 150 X 150 X 0.2638 / 9.8 X 2 + 1.25 = 304.165 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.