can u please show the formulas and the work with the numbers? 16. An object of m
ID: 1915579 • Letter: C
Question
can u please show the formulas and the work with the numbers?
16. An object of mass 3 kg starts from rest and moves along the x-axis. A net horizontal force is applied to the object in +x direction. The force time relations presented by the graph. What is the net impulse delivered by this force?
17. An object of mass 3 kg starts from rest and moves along the x-axis. A net horizontal force is applied to the object in +x direction. The force time relations presented by the graph. What is the net work done on the object?
Explanation / Answer
Impulse = Area of the Graph
= (6*4) + 0.5*2*6
= 30 Nsec
For First 4 sec
Acceleration = 6/3
= 2 m/sec^2
S = 0.5*2*4^2
= 16 m
So work Done = 6*16
= 96 J
After that
Average force = (6-0)/2
= 3 N
Acceleration = 1 m/sec^2
S = 0.5*1*2^2
= 2 m
Theefore
Work = 3*2
= 6 J
Total Work = 96+6
= 102 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.