Testing Tennis Balls Tennis balls are tested by being dropped from a height of 2
ID: 1915763 • Letter: T
Question
Testing Tennis Balls Tennis balls are tested by being dropped from a height of 2.5 m onto a concrete floor. The 57 g ball hits the ground, compresses, then rebounds. A ball will be accepted for play if it rebounds to a height of about 1.4 ; it will be rejected if the bounce height is much more or much less than this. If the time of the collision with the floor is 5.7ms , what is the average force on the ball during the impact? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
force exerted on ball s equal to change in momentum momentum = mass * velocity velocity=(2gs)^0.5=2*10*2.5=50^0.5=7.07m/s therefore momentum=m*v=57*7.07=402gm/s force =change in momentum/time =402/5.7=70gm/s^2 ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.