A lossless transmission line is connected to a load of ZL=30 ohms at one end and
ID: 1915786 • Letter: A
Question
A lossless transmission line is connected to a load of ZL=30 ohms at one end and a sinusoidal voltage generator at the other end, with Vg = 1? 0 degrees (V) at the other end as shown in the figure 11-12. The characteristic impedance and the length of the transmission line are Zo = 50 ohms and d = 0.5m, respectively. The speed of the wave along the transmission line is the speed of light. The generator frequency is 1Ghz and its internal impedance is Zg = 50 ohms. Solve for the voltage and current at the generator end of the transmission line and the percentage of generator power delivered to the transmission line.Explanation / Answer
source voltage=Vg=1Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.