Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A piston (with mass M = 2.0 kg) in a car engine is in vertical simple harmonic m

ID: 1916232 • Letter: A

Question

A piston (with mass M = 2.0 kg) in a car engine is in vertical simple harmonic motion with amplitude A = 5.0 cm. If the engine is running at 3260? rev/min, (a) What is the maximum velocity (m/s) of the piston? (b) What is the maximum acceleration (m/s2) of the piston? Suppose a small 100 g piece of metal were to break loose from the surface of the piston when it (the piston) is at the lowest point (z = ?5.0 cm and v = 0). (c) At what position (m) does the piece of metal lose contact with the piston? (d) What is the velocity (m/s) of the metal piece when it loses contact with the piston?

Explanation / Answer

does any body know how to do part c jesus

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote