You throw a ball towards a wall at speed 35 m/s and at an angle 40.0 degree abov
ID: 1917662 • Letter: Y
Question
You throw a ball towards a wall at speed 35 m/s and at an angle 40.0 degree above the horizontal. The wall is 22.0 m from the release point of the ball. How long does the ball take to reach the wall? S How far above the release point does the ball hit the wall? m What are the horizontal and vertical components of its velocity as it hits the wall? m/s (horizontal) m/s (vertical) When it hits, has it passed the highest point on its trajectory? yes no not enough information to decideExplanation / Answer
x direction 22=35*cos(40)*t t=0.821 s b) y = 0 + 35*sin(40)*0.831-0.5*9.81*0.831^2=15.3 m c)horizontal velocity = 35*cos(40)=26.81 m/s vertical = 35*sin(40)-9.81*0.821=14.44 d) vertical velocity >0 so hasnt reached highest point
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.