Find the electric flux passing through the following surfaces: A -5.00 nC point
ID: 1917857 • Letter: F
Question
Find the electric flux passing through the following surfaces: A -5.00 nC point charge is on the x-axis at x = 1.20 m. A second point charge Q is on the x- axis at -0.600 m. What must be the sign and magnitude of Q for the resultant electric field at the origin to be (a) 45.0 N/C in the +x direction and (b) 45.0 N/C in the -x direction? The earth has a downward-directed electric field near its surface of about 150 N/C. If a spherical raindrop with a diameter of 0.020 mm is suspended, motionless, in this field, how many excess electrons must it contain? The density of water is 1 g/cm3. Find the magnitude and direction of the electrostatic force exerted on charge q1 by the other charges in the following scenarios: 2. Find the magnitude and direction of (a) the electric field at point P, (b) the electrostatic force of a 0.25 mu C test charge placed at P and (c) the electrostatic force of a -0.75 mu C test charge placed at P in the following environments (hint: for parts (b) and (c), you don't have to use Coulomb's law):Explanation / Answer
You asked many questions. rule is only one question per post so I am answer just one questions #3 a) flux = E A cos theta = 6500*2.8=18200 b) flux = E A cos theta =4.4E5*0.085*cos(37)=29869
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.