A uniform rod of mass m = 60 kg leans against a wall as shown in the figure belo
ID: 1918883 • Letter: A
Question
A uniform rod of mass m = 60 kg leans against a wall as shown in the figure
below. The wall and floor meet at a right angle and tied from this right
angle to the center of the rod is a string, as shown in the figure below.
The rod makes an angle ? = 23? with floor and there is no friction between
the rod and the wall, but there is friction between the rod and the floor
with ?s = 0.6. If the static friction between the floor and the rod is at its
maximum value, compute the magnitude of the tension in the string that
connects the center of the rod with the point where the wall and floor meet.
(a) 246.26N (b) 346.26N (c) 446.26 N
(d) 546.26N (e) 646.26N (f) Noneoftheabove.
Explanation / Answer
Tension in the string T = mgcos = (d) 546.26N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.