Consider an object with s=12cm that produces an image with s1=15cm. Note that wh
ID: 1919442 • Letter: C
Question
Consider an object with s=12cm that produces an image with s1=15cm. Note that whenever you are working with a physical object, the object distance will be positive (in multiple optics setups, you will encounter "objects" that are actually images, but that is not a possibility in this problem). A positive image distance means that the image is formed on the side of the lens from which the light emerges. (1)Find the focal length of the lens that produces the image described in the problem introduction using the thin lens equation. Express your answer in centimeters, as a fraction or to three significant figures.Explanation / Answer
1 / s + 1 / s' = 1 / f is the equation for calculating the focal length of the lens suppose s=+12 and s'=+15 then 1 / 12 + 1 / 15 = 1 / f f = 6.667 cm Hope that helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.