Solve for i(t) for t>0 in the circuit of the above figure with R=50 ohms given t
ID: 1921615 • Letter: S
Question
Solve for i(t) for t>0 in the circuit of the above figure with R=50 ohms given that i(0+)=0 and vc(0+)=20 V. [Hint: Try a particular solution of the form ip(t)=Acos(100t)+Bsin(100t)
I've attempted a solution for this problem but I'm really uncomfortable with it.
Started with:
Then eventually to:
added them to I and set them equal to 2000cos(100t)
Then I cancelled values to get
-Asin100t+Bcos100t=2000cos100t
So does A=0 and B=2000?
then ip(t)=2000sin100t???
I don't feel like I have all of the pieces together correctly here. Also do I have to do anything with alpha=R/2L or omega=1/sqrt(LC)???
HELP! THis is an SOS situation!
Explanation / Answer
No longer need a response.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.