Find: a. The total current b. The voltage drop across each c. The power dissipat
ID: 1921827 • Letter: F
Question
Find:
a. The total current
b. The voltage drop across each
c. The power dissipated by each resistor
I = amps
Vdrop across R1 = volts
Vdrop across R2 = volts
Vdrop across R3 = volts
Power dissipation, R1 = watts
Power dissipation, R2 = watts
Power dissipation, R3 = watts
5.You are given the following resistors:
- Two 600 ohm resistors
- Two 1.0 Kilo ohm resistors
- Two 3.0 Kilo ohm resistors
For the following circuit, determine the appropriate resistor values given the specified voltages and current.
10V
I=2.424 mA
8.182V
R1 = ohms
R2 = ohms
R3 = ohms
R4 = ohms
R5 = ohms
Explanation / Answer
let us solve 1st : total current I=V/(r1+r2+r3) i=12/(18+14+10)=12/42=0.285 amp Voltage drop across R1 VR1= I*R1= 0.285*18=5.14 volt VR2=0.285*10=2.85 volt VR3=0.285*14=3.99 volt Power dissipated across R1= I*V1=0.285*5.14=146.49 watt PR2=0.285*2.85=0.81 watt PR3=0.285*3.99=1.13 watt Other problem are also same Please solve your self to get more marks in exam and to get familiar with this type of concept if you want any help just reply me any time Thank you in advance
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.