Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block with a mass of 12.4 g and a charge of +9.88 x 10 -5 C is placed in an el

ID: 1922047 • Letter: A

Question

A block with a mass of 12.4 g and a charge of +9.88 x 10-5 C is placed in an electric field with x component Ex = 2.90 x 103 N/C, y component Ey = -816 N/C, and z component Ez = 0. (a) What is the magnitude of the electrostatic force on the block and (b) what angle does that force make with the positive x direction? If the block is released from rest at the origin at time t = 0, what are its (c) x and (d) y coordinates (in m) at t = 4.33 s?

I have an answer for (b) = -15.7 deg.

(a) I am using F=qE

(9.88E-5)x(2.90E3i - 816j)

Mag of F = (.28652^2 + .08062^2)

= .275 n , But apparently this is not correct.

Any help on this and questions (c) & (d) would be appreciated

Explanation / Answer

Your force components are correct. I calculate the magnitude of that force as 0.2976 N; I agree with your direction of -15.7°.

I get acceleration components ax = 23.106 m/s2 and ay = -60.95 m/s2 using the mass of 0.0124 kg.

Using d = 1/2at2 at t = 4.33 s,

x = 216.61 m

y = -60.95 m

assuming we take the origin as the point of release.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote