Source transformation In the figure (a) (Figure 1) use the methods introduced in
ID: 1931674 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
a) for this problem Rth=4.5 kohm b) for this problem Vth=9 V c) for this problem IN=(Vth/Rth)=9/4.5= 2 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.