The figure shows an oscilloscope screen capture of a periodic signal. The oscill
ID: 1933417 • Letter: T
Question
The figure shows an oscilloscope screen capture of a periodic signal. The oscilloscope settings are: time scale = 20 ms/div and voltage scale = 10 mV/div. What are the frequency and the maximum voltage for the signal shown? The minimum value of the signal is 0V.
The figure shows an oscilloscope screen capture of a triangular wave periodic signal. The oscilloscope settings are: horizontal time scale = 20 ns/div and vertical voltage scale = 10 mV/div. One cycle of the triangular wave covers 5 division in the horizontal axis and 2 divisions in the positive vertical axis and 2 divisions in the negative vertical axis.
Explanation / Answer
we see that 1 cycle of captured signal covers 5 horizontal divisions
=> T = 5 x (time scale) = 5 x 20 ms = 100 ms
=> f = 1/T = 10 Hz
we see that the max value is 4 division above the min value which is zero
=> V(max) = 4 x (Voltage scale) = 4 x 10 mV = 40 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.