Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Complementary Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor (CMOS) circuits

ID: 1937730 • Letter: C

Question

Complementary Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor (CMOS) circuits are the backbone of contemporary technology. Let's explore how they work. Let's start with the easy cases. For: VTP=1.2 V kp=0.2 mA/V2 VTN=1.3V kN=0.15 mA/V2 find the output voltage when the input is zero: Vout(0) = For the same values: VTP=1.2 V kp=0.2 mA/V2 VTN=1.3V kN=0.15 mA/V2 find the output voltage when the input is 5 V: Vout(5) = Tries 0/99 Find the input voltage necessary for both Q1 and Q2 to be saturated: Vin(sat-sat) = For inputs less than VTN or greater than 5-VTP, one MOSFET is off and the other is "lin", and Vout is equal to one of the "power rails (5, or 0). For input equal to Vin(sat.sat), both MOSFETs are saturated, and Vout is not well defined But for the remaining cases, we know immediately (by comparing Vin to Vin(sat-sat)) which transistor is saturated, and which is linear, from which setting up the equations Tries 0/99 find the output voltage when the input is 3.6 V: Vout(3.6) = Tries 0/99 And how much power is dissipated when the input is 3.6 V: Ptotal(3.6) = Tries 0/99

Explanation / Answer

Please ask if you have any doubt.I will help you.

When input is 0 then the NMOS is off thus making output high.

Vout(0) = 5V

When input is 5V then the NMOS is on thus making output low.

Vout(0) = 0V

Now the saturation volatge is given by

Vin(sat-sat) = (5+0)/2 = 2.5V.



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote