A SINGLE - PHASE ELECTRIC MOTOR IS CONNECTED TO A POWER LINE WITH THE MEASURING
ID: 1938544 • Letter: A
Question
A SINGLE - PHASE ELECTRIC MOTOR IS CONNECTED TO A POWER LINE WITH THE MEASURING INSTRUMENTS AS DEPICTED IN THE DIAGRAM SHOWN BELOW THE INSTRUMENT READINGS ARE AS FOLLOWS: WATTMETER (W) = 2500 W VOLTMETER (V) = 200 V AMETER (A) = 25 A GIVEN THAT THE LINE FREQUENCY (f) is, f = 60 Hz determine, THE MOTOR POWER FACTOR (p.f.), THE MOTOR REACTIVE POWER, Q, AND THE EQUIVALENT ELECTRICAL IMPEDANCE, WHAT IS THE VALUE OF THE CAPACITOR (C) REQUIRED IN PARALLEL WITH THE MOTOR TO CORRECT THE TOTAL POWER FACTOR TO UNITY? WHAT WILL BE THE LINE CURRENT [I (line)] AFTER THE POWER FACTOR CORRECTION IN "d"? ALL ELECTRICAL QUANTITIES IN RMSExplanation / Answer
aparent power=S=VI=200*25=5000=5.0KVA
Power=5000w
power factor=P/S=2500/5000=0.5
we khnow that
Q=(E*E)/X
X=(E*E)/Q
Q=Sqr root{(S*S)-(P*P)}=sqr root{(5000*5000)-(2500*2500)=4330.12VAR
Xc=(200*200)/4330.12=9.237ohm
c=1/2*3.1416*f*Xc=1/2*3.1416*60*9.237=287microF
Z=sqr root{(R*R)+(Xc*Xc)}
new line current at unity power factor=P/(1.732*V*P.F)=7.217A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.