Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A chef wants to prepare a low-fat sodium meal using lean meat, roasted potatoes,

ID: 1941533 • Letter: A

Question

A chef wants to prepare a low-fat sodium meal using lean meat, roasted potatoes, and green beans. A 1-ounce serving of meat contains 50 Cal, 20 g of protein, and 16 mg of sodium. A 1-ounce serving of potatoes contains 9 Cal, 1 g of protein, and 3 mg of sodium. A 1-ounce serving of green beans contains 12 Cal, 2 g of protein, and 17 mg of sodium. If the chef wants to prepare a meal that contains 243 Cal, 73 g of protein, and 131 mg of sodium, how many ounces of each ingredient should be prepared?

Explanation / Answer

let the ounces of meat = m , ounces of potatoes = p, and ounces of green beans =g So, we have, requirement of Cal = 243 = 50m+9p+12g requirement of protein = 73 = 20m+1p+2g requirement of Sodium = 131 = 16m+3p+17g So, solving them we get, m=3 ounces of meat p=5 ounces of potatoes g=4 ounces of green-beans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote