Suppose you are listening to the WKAR FM radio station on a car radio. The carri
ID: 1950267 • Letter: S
Question
Suppose you are listening to the WKAR FM radio station on a car radio. The carrier frequency of the transmission is 90.5 MHz. Assume the RMS electric field of the wave at your location is 0.00197 V/m.(A) Calculate the mean Poynting vector at your location. Include the unit, W/m^2, in your answer. {Note: if the answer is 1.23×10-4 W/m2, then the answer submitted to lon-capa should be written as 1.23e-4 W/m2.}
(B) Calculate the mean energy flux, in W/m2. Include the unit in your answer.
(C) Calculate the amplitude of oscillation of the magnetic field. Include the unit, T, in your answer.
(D) Calculate the amplitude of oscillation of the electric field. Include the unit, V/m, in your answer.
(E) Calculate the wavelength of the carrier wave. Include the unit, m, in your answer.
Explanation / Answer
Given that Frequency f = 90.5 M Hz Rms electric field of the wave is Erms = 0.00197V /m =197*10^-5 V/m Em =Erms*2 =278.6*10^-5 V/m magnetic field is Bm= Em / c = 278.6*10^-5 V/m / 3.0*10^8 m/s = 92.86*10^-13 T A) Mean poynting vector is S =( 1/ 0 ) (Em*Bm ) S = 1/ 4*10^-7 * 278.6*10^-5 V /m * 92.86*10^-13 T = 2059.92*10^11 W / m^2 B ) S mean energy is Smean = Bm * Em / 2 = 92.86*10^-13 T *(278.6*10^-5 V/m) / 2 = 0.12935*10^-13 W / m^2 C ) Amplitude of oscillation of magnetic field is magnetic field is Bm = Em / c = 278.6*10^-5V /m / 3.0*10^8 m/s =92.86*10^-13 T D) Amplitude of oscillation of electric field is Em = Erms * 2 = (197*10^-5V /m)* 2 = 278.6*10^-5 V/m E ) wavelength is = c / f = 3.00*10^8 m/s / 90.5 *10^6 Hz = 3.31m Given that Frequency f = 90.5 M Hz Rms electric field of the wave is Erms = 0.00197V /m =197*10^-5 V/m Em =Erms*2 =278.6*10^-5 V/m magnetic field is Bm= Em / c = 278.6*10^-5 V/m / 3.0*10^8 m/s = 92.86*10^-13 T A) Mean poynting vector is S =( 1/ 0 ) (Em*Bm ) S = 1/ 4*10^-7 * 278.6*10^-5 V /m * 92.86*10^-13 T = 2059.92*10^11 W / m^2 Mean poynting vector is S =( 1/ 0 ) (Em*Bm ) S = 1/ 4*10^-7 * 278.6*10^-5 V /m * 92.86*10^-13 T = 2059.92*10^11 W / m^2 B ) S mean energy is Smean = Bm * Em / 2 = 92.86*10^-13 T *(278.6*10^-5 V/m) / 2 = 0.12935*10^-13 W / m^2 C ) Amplitude of oscillation of magnetic field is magnetic field is Bm = Em / c = 278.6*10^-5V /m / 3.0*10^8 m/s =92.86*10^-13 T D) Amplitude of oscillation of electric field is = 278.6*10^-5V /m / 3.0*10^8 m/s =92.86*10^-13 T D) Amplitude of oscillation of electric field is Em = Erms * 2 = (197*10^-5V /m)* 2 = 278.6*10^-5 V/m = (197*10^-5V /m)* 2 = 278.6*10^-5 V/m E ) wavelength is = c / f = 3.00*10^8 m/s / 90.5 *10^6 Hz = 3.31mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.