Sound and other waves undergo diffraction just as light does. Suppose a loudspea
ID: 1950664 • Letter: S
Question
Sound and other waves undergo diffraction just as light does. Suppose a loudspeaker in a 20 deg C room is emitting a steady tone of 1200 Hz. A 1.2-m-wide doorway in front of the speaker diffracts the sound wave. A person on the other side walks parallel to the wall in which the door is set, staying 18 m from the wall. When he is directly in front of the doorway, he can hear the sound clearly and loudly. As he continues walking, the sound intensity decreases.How far must he walk from the point where he was directly in front of the door until he reaches the first quiet spot?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Frequency f = 1200 Hz Speed of light at 20 o C is v = 343 m / s Width of the door d = 1.2 m Wavelength = v / f = 0.2858 m Distance of the person from door D = 18 m Condition of first minimum intensity d sin = d ( y / D ) = From this y = D / d Subsitute values we get y = 4.2875 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.