A parachutist with a camera descends in free fall at a speed of 15 m/s. The para
ID: 1951908 • Letter: A
Question
A parachutist with a camera descends in free fall at a speed of 15 m/s. The parachutist releases the camera at an altitude of 70 m.(a) How long does it take the camera to reach the ground?
1.55 seconds
Your answer is incorrect.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations.
(b) What is the velocity of the camera just before it hits the ground?
30.282 m/s^2
Your answer is incorrect.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s
Explanation / Answer
Using standard kinematicequations:
Z = Z0 +V0*t + (1/2)*a*t2
Camera hits ground at time "t" when
{Z = 0}, so we solve for "t" in the
following:
0 = (70) + (-15)*t + (1/2)*(-9.81)*t2
t = 2.546 sec
{Velocity @ Z =0} =
= V0 +a*t
= (-15) +(-9.81)*(2.546)
= -39.976 m/sec
{TimeFor Camera To Reach Ground} =
= 2.546 sec
{Velocity Of Camera HittingGround} =
= -39.98 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.