A cyclist rides up a mountain: -total elevation gain = 2133.6 meters -total leng
ID: 1952239 • Letter: A
Question
A cyclist rides up a mountain:-total elevation gain = 2133.6 meters
-total length = 45060.4 meters
-time to complete ride = 6620 seconds
-His mass = 58.97 kg
-his bike mass = 7.77 kg
-the rest of his gear has a mass of 2.27 kg
I need to find the average power produced by the cyclist during his ride assuming that 75% of his energy was expended overcoming gravity and the rest was in air resistance and rolling resistance.
A detailed layout of the steps to solve this problem would be greatly appreciated! Thanks.
Explanation / Answer
mgh = E ; E = ( 58.97 + 7.77 + 2.27 ) * 9.8 * 2133.6 ; E = 1.442949 e 6 J ; 0.75 * actual energy = 1.442949 e 6 ; or actual energy needed = 1.92393 e 6 J avg power = E / t P = 1.92393 e 6 / 6620 = 290.624 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.