A hotair balloonist, rising vertically with a constant speed of 5.00 m/s, releas
ID: 1952965 • Letter: A
Question
A hotair balloonist, rising vertically with a constant speed of 5.00 m/s, releases a sandbag at the instant the balloon is 40.0 m above the ground. After it is released, the sandbag encounters no appreciable air drag.A.)Compute the position (height above the ground) of the sandbag at 0.272 after its release.
B.)Compute the position of the sandbag 1.09 after its release.
C.)Compute the component of the velocity of the sandbag at 0.272 after its release.
D.)Compute the component of the velocity of the sandbag at 1.09 after its release.
Explanation / Answer
Okay so you start with: a = -g Integrate this: v = -gt + v0 Integrate this: x = -g/2(t^2) + v0*t + x0 Where x = height from ground, t = time, v0 = starting velocity, x0 = starting distance from ground, v = velocity, and a = accelleration. From this you can get all of your answers: A) x(t = .272) = (-4.9)*(.272^2) + (5.00*0.272) + 40m = 40.997m B) x(t = 1.09) = (-4.9)*(1.09^2) + (5.00*1.09) + 40m = 39.628m C) v(t = .272) = (-9.8*.272) + 5.00 = 2.334 m/s D) v(t = 1.09) = (-9.8*1.09) + 5.00 = -5.682 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.