Two horses are approaching one another on a straight tract running east to west.
ID: 1953400 • Letter: T
Question
Two horses are approaching one another on a straight tract running east to west. At t=0 the first horse is plodding along at 1 km/hr. The second horse is moving towards the first at 2 km/hr. When they start out they are 1 km apart. At t=0 a fly started off the nose of the first horse at 3km/hr. When it reached the nose of the second horse it immediately turned around and retouched the first horse, and then turned again to approach the second horse, and so on until the horses met each other.How far had the first horse traveled when the fly touched the second horse for the first time? How far had the second horse gone at this point? What is the new distance between the horses, at this time? How far had the fly flown on this first leg?
The fly repeats this game, buzzing between the horses until they meet. How far did the fly fly until he was smushed by the meeting noses?
Explanation / Answer
the fly is moving with a speed of 4 km/hr(as it stared off wrt nose which is already moving with 1km/hr so
velocity of fly=3+1=4km/hr)and horse is moving at 2km/hr
and distance between them is 1km
so relatively the fly is moving 6km/hr towards the horse
the time taken by fly to touch second horse is
t=1/6=0.167 hr
so in 0.167 hr the distance travelled by first horse is
d=0.167*1=.167km
so distance travelled by second horse is d=0.167*2=0.334km
distance between the horses now is 1-.167-.334=0.5km
distance travelled by fly is 0.167*4=0.668km
the horses takes 1/3 hr to meet i.e. 0.33hr(since relative velocity=3km/hr and distance to be travelled is 1km so t=d/v=1/3 =0.33hr)
second time 0.5 km distance
so fly relative velocity wrt to first horse is 5km/hr so t=d/5=0.1hr
distance between horses is 0.5-3*0.1=0.2km
so distance travelled by fly is 4*0.1=0.4km
third time 0.2km
so relative velocity of fly wrt to second horse is 6km/hr
so t=0.2/6=0.033hr
distance between horses=0.2-(0.033*3)=0.133km
distance travelled by fly is .033*4=.132km
fourth time 0.133km
so relative velocity of fly wrt first horse is 5km/hr
t=0.133/5=0.0266hr
distance between horses=0.133-(3*0.0266)=0.0532km
distance travelled by fly =4*0.0266=.1064km
fifth distance =0.05032km
so relative velocity of fly wrt to second horse is 6km/hr
t=.05032/6=0.0083hr
distance between horses=0.0532-(3*0.0083)=0.0283km
distance travelled by the fly=4*0.0083=0.0332km
sixth distance is 0.028km
vrelative=5km/hr
t=0.028/5=0.006hr
distance between horses=0.028-(3*0.006)=0.010km
distance travelled by the fly=4*0.006=0.024km
secenth distance is 0.010km
vrel=6km/hr t=0.01/6=0.002
distance between horses=.010-(0.002*3)=0.004km
distance travelled by the fly=4*0.002=0.008km
eight distance is 0.004km
vrel=5km/hr t=.004/5=0.001hr
distance between horses=.004-(.001*3)=0.001km
distance travelled by fly=4*.001=0.004km
sice the distance after this s so small we can neglect it
so total distance travelled byfly=0.004+0.008+0.024+0.0332km+.1064km+.132km+0.4km+0.668km=1.3756km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.