Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Firemen are shooting a stream of water at a burning building. A high-pressure ho

ID: 1953964 • Letter: F

Question

Firemen are shooting a stream of water at a burning building. A high-pressure hose shoots out the water with a speed of 26.0 m/s as it leaves the hose nozzle. Once it leaves the hose, the water moves in projectile motion. The firemen adjust the angle of elevation of the hose until the water takes 3.30 s to reach a building 39.0 m away. You can ignore air resistance; assume that the end of the hose is at ground level.

How high above the ground does the water strike the building in meters?

How fast is it moving just before it hits the building in m/s?

Explanation / Answer

y(t) = -4.9t^t + 26*t*(sin theta) y(t) = -4.9*(3.3)^2 + 26*3.3*(sin theta) 39 = 26*(cos theta)*3.3 cos^-1(39/(26*3.3)) = 62.96 degrees y(t) = -4.9*(3.3)^2 + 26*3.3*(sin 62.96) = 23.0601 meters
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote