A cat drops from a shelf 3.6 ft above the floor and lands on all four feet. His
ID: 1954708 • Letter: A
Question
A cat drops from a shelf 3.6 ft above the floor and lands on all four feet. His legs bring him to a stop in a distance of 12 cm.
Part A:
Calculate his speed when he first touches the floor (ignore air resistance). Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B:
Calculate how long it takes him to stop. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C:
Calculate his acceleration (assumed constant) while he is stopping, in m/s^2. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D:
Calculate his acceleration (assumed constant) while he is stopping, in g's. Express your answer to two significant figures.
Calculate
Explanation / Answer
Shelf height h = 3.6 ft = 3.6 x 0.304 m = 1.0944 m Stopping distance S = 12 cm = 0.12 m (A). His speed when he first touches the floor u = [ 2gh ] = 4.6 m / s Since g = 9.8 m / s 2 ( B) Time taken to stop t = ? From the relation v 2 - u 2 = 2aS Accleration a = [v 2 - u 2 ] / 2S Where v = final velocity = 0 Substitue values we get a = 89 m / s 2 So, required time t = ( v - u ) / a = 5.1 x 10 -2 s (C).His acceleration a = 89 m / s 2 ( D).His acceleration a = [ (89 m / s 2 )/ (9.8 m / s 2 ) ] g = 9.1 gRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.