Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo

ID: 1955626 • Letter: A

Question

A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electrical charges produces a uniform electrical charge in the region between them. The pair of plates has a separation of 9.97E-4 m between them and charge them so that the direction of the field in their interior region is from plate A to plate B. Electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.01% of the speed of light (3.00E8 m/s)
What must be the strength of the electric field?

Explanation / Answer

d = 9.97E-4 m, v = 1.01%*3.00E8 = 3.03E6 m/s, q = 1.6E-19 C, m = 9.1E-31 kg

force F = qE

work W = Fd = qEd = mv2/2

E = mv2/(2qd) = 2.62E4 V/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote