Tarzan, who weighs 648 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine th
ID: 1956608 • Letter: T
Question
Tarzan, who weighs 648 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 25 m long. From the top of the cliff to the bottom of the swing, he descends by 3.2 m. The vine will break if the force on it exceeds 950 N.
Tarzan, who weighs 648 N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 25 m long. From the top of the cliff to the bottom of the swing, he descends by 3.2 m. The vine will break if the force on it exceeds 950 N. (b) What is the greatest force on the vine during the swing? NAt what angle does it break?Explanation / Answer
GPE lost = KE gained m . g . ?h = 0.5 . m . v^2 Since velocity is : v^2 = 2 . g . 3.2 Since he is travelling in the arc of a circle, the size of this centripetal force is given by F = m . v^2/ R So total force required of the vine is mg + ( (m . v^2)/ R ) = 648 + ( 648 . 2 . 3.2)/25 = 648 + 166 = 814 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.