An individual is standing at the edge of a cliff. The person throws ball 1 upwar
ID: 1956671 • Letter: A
Question
An individual is standing at the edge of a cliff. The person throws ball 1 upward with a velocity of 30 meters per second and ball 2 downward at 30 m/s. Assume there is no air restiance and that gravitational acceleration,g, is equal to 10 m/s.A. How long does it take ball 1 to reach it's maximum height
B. How high up does ball 1 go before turning and coming down
C. What is the velocity of ball 1 at the top of it's trajectory
D. What is the velocity of ball 1 one second before reaching the top of its trajectory
E. Which ball will have the greater speed when it strikes the ground below
Explanation / Answer
A. Initial velocity is 30 m/s. Acceleration is 10m/s^2 in the downward direction. The amount of time it will take to reach the peak is vf=vo+.5at2.
0=30+.5(-10)t2
t=2.45 seconds
B. sf=si+vo*t+.5at2
sf=30*2.45+.5*10*(2.45)2
103.51 meters
C. The final velocity is zero because the peak trajectory is when it stops.
D.vf=vo+.5at2
vf=30+.5(-10)*1.452
vf=19.49 m/s
E. The speed of ball 1 and ball 2 are going to be the same when they hit the ground because they both are traveling 30 m/s downward at the top of the cliff.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.