A photon with a frequency of 5.02 × 1014 Hz is absorbed by an excited hydrogen a
ID: 1958389 • Letter: A
Question
A photon with a frequency of 5.02 × 1014 Hz is absorbed by an excited hydrogen atom. This causes the electron to be ejected from the atom, forming an ion.Calculate the energy of the photon in joules.
Determine the energy of the photon in electron volts.
What is the number of the lowest energy level (closest to the ground state) of a hydrogen atom that contains an electron that would be ejected by the absorption of this photon?
What is the kinetic energy of the ejected electron in electron volts?
What is the kinetic energy of the ejected electron in joules?
How fast is the electron moving?
Explanation / Answer
The energy of the photon in joules
E = hf , where f is frequency = 5.02 × 1014 Hz , h = 6.625*10^-34
solving we get E = 33.25*10-20 J
energy in ev's = energy in joules /1.602*10-19
E = 2.075 ev
by absorbing this amont of energy an electron from n = 3 (E3 = -1.51ev )will be ejected
kinetic energy of ejected electron = energy of incident photons
K.E. = 2.075 ev
in joules K.E. = 33.25*10-20 J
speed of the electron
0.5 mv2 = 33.25*10-20 J
m = 9.1 * 10-31 kg
solving this
speed of the electron =8.54*105 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.