Any help would be appreciated. Thanks! A charged cork hall of mass 0.75 g is sus
ID: 1958543 • Letter: A
Question
Any help would be appreciated. Thanks!
A charged cork hall of mass 0.75 g is sus-pended on a light string in the presence of a uniform electric field as in the figure. When the electric field has an x-component of 2.18 x 10 5 N/C and a y-component of 3.35 x 10 5 N/C, the ball is in equilibrium at 32.3186degree. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2, and the Coulomb constant is 8.99 x 10 9 N m2/C2. Find the charge on the ball. Answer in units of nC. Find the tension in the string. Answer in units of N.Explanation / Answer
X component of electric field E = 2.18 x 10 5 N / C Y component of electric field E ' = 3.35 x 10 5 N /C Mass of the ball m = 0.75 g = 0.75 x 10 -3 kg Angle = 32.3186 o Length of the string L = 1.2 m Coulomb's constant K = 8.99 x 10 9 Nm 2/ C 2 let the tension in the string be T . Then T cos + E ' q = mg T cos = mg - E' q --------( 1) And T sin = E q -------( 2) Eq( 2) / Eq( 1) ==> tan = Eq / [mg - E ' q] mg - E ' q = Eq / tan = 3.445 x 10 5 q mg = 679.594 x 10 3 q from this charge of the ball q = mg / (679.594 x 10 3) = 10.81x 10 -9 C = 10.81 nCRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.