Consider a particle with initial velocity v_vec that has magnitude 12.0 m/s and
ID: 1958575 • Letter: C
Question
Consider a particle with initial velocity v_vec that has magnitude 12.0 m/s and is directed 60.0 { m degrees} above the negative x axis.
v_x =-6.00 m/s
v_y =10.4 m/s
How long t_g does it take for the balls to reach the ground?
Use 10 m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Hint 1. How to approach the problem
The balls are released from rest at a height of y_0 = 5.0 m at time t_0 = 0 s. Using these numbers and the kinematic equation y = y_0 + v_0 t + (1/2)at^2, you can determine the amount of time it takes for the balls to reach the ground.
Can someone please help? i got 5 and it says that answer is wrong!
Explanation / Answer
the answer is 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.